Rozwój firmy i infrastruktury - czy warto kolokować swoje zasoby?

Januar 26, 2021, 08:47

Każde przedsiębiorstwo w pewnym momencie swojego rozwoju zaczyna zastanawiać się, gdzie przechowywać swoje dane, instalować aplikacje księgowe czy sprzedażowe. Czy trzeba zainwestować środki modernizację własnej serwerowni, czy może jednak zdecydować się na profesjonalną serwerownię u zewnętrznego profesjonalnego operatora?

Większość firm mimo wszystko decyduje się na własną serwerownię. Musimy się wtedy liczyć z wygospodarowaniem miejsca, doprowadzeniem okablowania, zasilania - najlepiej z kilku faz, internetowe łącze operatorskie i oczywiście pamiętać o redundancji. Dziś standardem stają się dwa łącza światłowodowe, odpowiednie chłodzenie, systemy gaszenia oraz monitoring.

Kiedy podsumujemy zakup wszystkich wymaganych elementów okazuje się, że własna serwerownia to spora inwestycja, do której należy doliczyć także opłaty eksploatacyjne jak prąd, odprowadzanie ciepła, serwisowanie. Miesięczne koszty eksploatacyjne mogą nie wyglądać groźnie, ale jeśli zsumujemy je w okresach rocznych, nagle okazuje się, że moglibyśmy kupić za to kolejny serwer do firmy. 

Jakie mamy wyjście z sytuacji? Możemy zastanowić się nad kolokacją infrastruktury do profesjonalnego zewnętrznego podmiotu.  U takiego operatora mamy pełna dowolność w wykupie usług, w ofercie znajdują się zarówno pojedyncze usługi, jak i całe platformy, dedykowane serwery czy po prostu miejsce w szafie na nasze własne maszyny.

Dostęp do danych może być realizowany na wiele sposobów – przez przeglądarkę (udostępnione aplikacje po protokole http/https), poprzez zestawienie tunelu VPN lub poprzez bezpośrednie połączenie światłowodowe z naszym biurem (tzw. ciemne włókno). Zwykły użytkownik może nawet nie mieć świadomości, że podłącza się do zewnętrznej serwerowni, dostęp będzie tak samo szybki, jak gdyby serwer stał pod jego biurkiem.

Kolokacja serwerów to usługa wynajmu przestrzeni w serwerowni i udostępnienie infrastruktury niezbędnej do pracy serwerów. Operator zapewnia nam odpowiednie warunki pracy serwera takie jak gwarantowane zasilaniem, jednocześnie z UPSa i generatora prądu, optymalną temperaturę i wilgotność. Do kompletu szybkie łącze internetowe od niezależnych dostawców, fizyczną ochronę przed włamaniem (systemy monitoringu, ochrona, zamki i drzwi antywłamaniowe itp.), zabezpieczenia przeciwpożarowe (nowoczesne systemy gaśnicze zaprojektowane do gaszenia sprzętu elektronicznego) i całodobowy dostęp do naszego sprzętu.

Wszystko fajnie, tylko czas na najczęściej zadawane pytanie: a ile to kosztuje? 

Wbrew pozorom wcale nie tak dużo, zwykły serwer na którym możemy uruchomić od kilku do kilkunastu maszyn wirtualnych zajmuje miejsce w szafie serwerowej przestrzeń 1U, koszt wynajęcia 1U w profesjonalnej serwerowni zaczyna się od 50,00 zł netto + koszt zużytego prądu. Przykładowo, jeśli firma chciałaby umieścić u takiego operatora 2 serwery, przełącznik i firewall to razem zajmie 4U, a zatem miesięczny koszt kolokacji to 200,00 zł + koszt zużytego prądu i nie musimy się martwić o klimatyzację, zasilanie z UPSa, generator prądotwórczy, systemy gaszenia, ochronę i monitoring, co daje nam realne comiesięczne oszczędności.

Oczywiście wszystko zależy od tego jaki sprzęt już posiadamy, jakie są koszty jego utrzymania, jakie prognozujemy potrzeby rozbudowy środowiska w najbliższym czasie. Rozmowa o planach rozwoju środowiska IT i budżetowanie inwestycji to najlepszy moment na spotkanie ze specjalistami, którzy wykonują audyt środowiska i doradzą najlepsze dla danego środowiska rozwiązanie - serwerownia stacjonarna, chmura czy może jednak wygodna kolokacja. 

DK