Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych w miejscach publicznych
August 18, 2021, 15:06
W ciągu ostatniego roku praca zdalna stała się istotnym elementem biznesu, znacznie więcej osób pracuje z domu lub podczas podróży. Właściciele sieci domowych mogą sami odpowiednio zabezpieczyć swoje urządzenia, jednak takiej pewności nie mamy w przypadku sieci publicznych, jak np. w hotelu czy restauracji.
Podczas przebywania w miejscach publicznych należy pamiętać o zwiększonym ryzyku wycieku danych czy infekcji za pomocą szkodliwego oprogramowania, dlatego dobrze zapoznać się z dobrymi praktykami, które warto stosować w takich sytuacjach.
Publiczne sieci Wi-Fi
Unikaj korzystania z publicznie dostępnych sieci Wi-Fi, zamiast tego lepiej korzystać z własnego hotspotu zabezpieczonego silnym hasłem oraz szyfrowaniem ruchu, jeśli to możliwe.
Użytkownik, który zdecyduje się na podłączenie do publicznego Wi-Fi musi mieć świadomość, że przesyłane dane podatne są na kradzież lub manipulację. Co więcej, ktoś może podstawić fałszywy Access Point tak, aby naśladować okoliczną sieć Wi-Fi, np. w pociągu czy hotelu, przez co obca osoba może mieć dostęp do naszych danych przesyłanych przez sieć.
W przypadku gdy jednak zajdzie potrzeba połączenia się z publiczną lub inną, nieznaną siecią trzeba pamiętać chociażby o korzystaniu z VPN. Dodatkowo należy wchodzić tylko na strony wykorzystujące protokół HTTPS, co można wymusić stosując odpowiedni dodatek do przeglądarki.
Sieci bezprzewodowe, z którymi się łączymy powinny być zabezpieczone minimum protokołem WPA2, a w niedalekiej przyszłości pojawi się również WPA3.
Połączenia Bluetooth
Każdy w swoim telefonie czy laptopie posiada Bluetooth, jest to bardzo wygodna metoda do bezprzewodowego parowania swoich urządzeń, np. słuchawek z telefonem czy przesyłania niewielkich plików między urządzeniami. Trzeba jednak pamiętać, że pozostawienie tej funkcji włączonej w miejscach publicznych na dłużej może narazić nas na niebezpieczeństwo.
Znane są luki w zabezpieczeniach Bluetooth, które umożliwiają atakującym kontrolę nad naszym urządzeniem nawet bez naszej wiedzy. Dlatego należy pamiętać o korzystaniu z tej transmisji bezprzewodowej tylko kiedy jest to potrzebne. Dodatkowo nie można zapominać o bieżących aktualizacjach oprogramowania czy też weryfikowaniu listy sparowanych urządzeń. Trzeba również mieć na uwadze, aby nasze urządzenie posiadało możliwie najnowszą wersję Bluetooth, w której zwiększono poziom bezpieczeństwa. Niestety na dzień dzisiejszy możliwe jest to jedynie poprzez wymianę sprzętu na nowy co pewien czas.
Komunikacja zbliżeniowa NFC
NFC jest chętnie wykorzystywane do płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu oraz do szybkiego parowania urządzeń. Podobnie jak w przypadku pozostałych protokołów sieciowych, również i w tym mogą występować luki w zabezpieczeniach.
Ze względu na duże ograniczenie zasięgu jest to trudniejszy sposób do wykradzenia danych niż w przypadku Wi-Fi czy Bluetooth, jednak w miejscach publicznych, gdzie przebywa dużo osób, nie jesteśmy w stanie wszystkiego kontrolować, a komunikacja z użyciem NFC może zajść automatycznie poprzez zbliżenie urządzeń do siebie. Zalecane jest, aby NFC pozostawało wyłączone, a korzystać z tej funkcji należy tylko wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Dzięki zastosowaniu tych kilku prostych kroków można zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas pracy w miejscach publicznych, to jednak nie wszystko, zachęcamy do kontaktu, aby poznać pozostałe wskazówki bezpiecznej pracy zdalnej, a także jak odpowiednio zabezpieczyć swoją sieć.
WĆ