Serwer NAS - zalety i możliwości wykorzystania

Kwiecień 22, 2021, 08:58

Każda firma, zarówno duża korporacja jak i mała jednoosobowa działalność, potrzebuje infrastruktury informatycznej. W małej firmie będzie to prosty router z wifi, a w dużej korporacji będą to profesjonalne serwerownie wyposażone w patchpanele, przełączniki, serwery i firewalle nowej generacji. Niezależnie od potrzeb, każda firma może skorzystać z rozwiązań jakimi są serwery NAS (Network Area Storage). Urządzenia te są inteligentnymi mini-komputerami z własnym systemem operacyjnym. Oferują bogaty zestaw funkcji, który omówimy w poniższym artykule.

Wiodącymi producentami takich urządzeń są firmy QNAP oraz Synology, oferują bardzo podobne funkcje i to na nich opiera się poniższy zakres funkcjonalności. Istnieją również inni producenci jak np. Zyxel, Qsan czy Western Digital. Jednak nie oferują oni aż tylu możliwości co pionierzy tego rynku.

NAS jako serwer plików

Najczęściej wykorzystywaną funkcją takich serwerów jest przechowywanie danych. Urządzenia te idealnie nadają się jako repozytorium plików. Obudowa takich urządzeń może być dostosowana do szafy rack albo wolnostojąca typu tower. Może pomieścić od 1 do 24 dysków o pojemności nawet do 16TB. Co istotne, dyski nie muszą pochodzić od producenta serwera - można kupić dowolny dysk przystosowany do pracy ciągłej. Zatem za stosunkową niewielką kwotę otrzymujemy bardzo duży magazyn danych. Dedykowane oprogramowanie pozwala na dodawanie uprawnień do plików, tworzenie dysków sieciowych czy synchronizację danych poprzez zainstalowanego agenta na komputerze (jak w usługach cloudowych typu Dropbox). Gdy decydujemy się na zwykły serwer to musimy go wyposażyć w oryginalne, drogie dyski producenta i zainstalować system operacyjny, który pozwoli nam na nadawanie uprawnień czy tworzenie zasobów sieciowych. Takie rozwiązanie będzie wielokrotnie droższe i bardziej skomplikowane w konfiguracji.

NAS jako system do backupu

Urządzenie NAS idealnie nadaje się do wykonywania kopi zapasowych. Posiada dedykowane aplikacje, zarówno do backupu zwykłych komputerów jak i produkcyjnych serwerów zawierających bazy danych lub inne aplikacje wymagające bezprzerwowej pracy. Takie oprogramowanie może być bezpłatnie dostarczone przez producenta serwera lub komercyjne dostępne do pobrania z wbudowanego sklepu dostępnego na urządzeniu. Backup najczęściej wykonywany jest w nocy, aby nie zakłócać i nie obciążać sieci w czasie pracy. W ciągu dnia taki serwer może pełnić inne funkcje lub może być automatycznie wyłączany. Dzięki temu nikt niepowołany nie dostanie się do Naszych kopii zapasowych.

NAS jako serwer VPN 

W małej firmie, gdzie nie mamy wielu zaawansowanych urządzeń, serwer NAS może pełnić rolę bramy do zdalnego dostępu do sieci firmowej. Nawet jeśli firma nie posiada publicznego adresu IP, producent serwera przyznaje nam unikatowy identyfikator dostępny przez Internet, dzięki któremu możemy skonfigurować taki tunel do firmy. Jeśli nie potrzebujemy dostępu do całej sieci, to taki identyfikator umożliwia nam dostanie się do danych serwera przez przeglądarkę z dowolnego miejsca, bez potrzeby konfigurowania tunelu VPN.

NAS jako centrum multimedialne

Wiele firm organizuje różnego rodzaju szkolenia, eventy, prezentacje. Każdy film, zdjęcie czy prezentacja musi być gdzieś przechowywane, przetwarzane oraz zinwentaryzowane. Serwery NAS posiadają wiele narzędzi do tego typu wydarzeń. Obróbka filmów, rozpoznawanie twarzy na poszczególnych zdjęciach, czy dodawanie grafiki do prezentacji nie stanowią dla nich żadnego problemu. 

NAS jako wirtualizator

Dzięki coraz lepszym parametrom technicznym i coraz bardziej rozbudowanym funkcją serwery NAS mogą stanowić konkurencję dla oprogramowania VMware czy Hyper-V. Na takich urządzeniach bez problemu możemy uruchomić kilka maszyn wirtualnych. Każda maszyna z systemem Windows lub Linux może obsługiwać inną aplikację wykorzystywaną w procesach biznesowych. Bez konieczności kupowania drogiego, dedykowanego serwera.

NAS jako rejestrator  

Serwer NAS to także idealne rozwiązanie do monitoringu wizyjnego. Nie musimy kupować dedykowanego rejestratora do kamer. Do serwera NAS możemy podłączyć kamery IP, które będą zapisywały na nim swój obraz, a my będziemy mieli możliwość podglądu obrazu na żywo  z dowolnego miejsca na świecie.

DK